13 Aralık 2017

Lansman Toplantısı

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında 15 Aralık 2016 - 15 Aralık 2017 tarihlerinde desteklediği “Kişisel Arşivlerle İstanbul’da Bilim, Kültür ve Eğitim Tarihi” projemizi tamamladık.
»

5 Aralık 2017

Özel Koleksiyonlarda Kataloglama ve Dijitizasyon Eğitimi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencileri ve hocaları Prof. Dr. Bilgin Aydın ve Yard. Doç. Dr Didar Bayır merkezimizi ziyaret ettiler, kendilerine arşiv sistemimiz üzerinde ayrıntılı bilgiler verildi.
»

16 Kasım 2017

Bir Arşiv Çalışması: Küçük Asya Rum Ortodoks Nüfusunun Ortak Belleğinin Korunma ve Değerlendirilmesi

Stavros Anestidis yaptığı konuşmasında Küçük Asya Çalışmaları Merkezi tarihçesine ve İstanbul ve Anadolu Rum nüfusunun arşiv kayıtlarını derleme ve araştırmacılara açma süreçlerine değindi.
»

20 Ekim 2017

Dijital Çağda Arşivler ve Kültürel Miras

Farklı uzmanlık alanlarına sahip isimlerin bir araya geldiği konferansta, ülkemizde son dönemde arşivleme ve dijitalleştirme alanında yaşanan gelişmeler tartışıldı.
»

29 Mart 2017

Kişisel Arşivler Işığında Tarihe Yolculuk

53. Kütüphaneler Haftası’nda Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniveristesi ve Sismanoglio Megaro Kütüphanesi bir araya gelerek kurumlarında bulunan özel arşivlerine dair çalışmalarını aktardılar.
»

10 Kasım 2016

“Kişisel Arşivleri Araştırmacıların Kullanımına Sunmak İstiyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi yeni binasında çalışmalara başladı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında faaliyete geçen Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi, yeni projelerle kurumsallaşma yolunda hızla ilerliyor.
»

13 Nisan 2015

Bavullardan Kataloglara: Boğaziçi Arşivleri’ne Doğru

19. yüzyıl ortalarından 20. yüzyıl sonlarına kadar Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nin kurumsal hafızasını oluşturan yazılı ve görsel belgeler ilk kez kapsamlı bir arşiv sergisiyle günışığına çıktı.
»